Kapadokya- Katpatuka.

 

KAPADOKYA- KATPATUKA

 

Muhtemelen Hitit dilinde, Katpatuka, güzel atlar diyarı gelen ismi türetilmiştir oluyor. Kapadokya genellikle ovalar ve nehir Kızılırmak (Red River) üst ve orta kesimlerinde etrafında doğu, merkez Anadolu dağlık bölgesi olarak kabul edilir. Birkaç antik karayolları geçti ve farklı kültürlerin birbirleri ile temas geldi buradaydı. Ayrıca Hititlerin arazi oldu. Kapadokya seyrek yaşadığı manzara Miyosen (Tersiyer) Dönem kırmızı kumtaşı ve tuz yataklarının ile karakterizedir. Nüfus konsantre eğilimindedir Ancak, nerede volkanik tüf üzerindeki verimli toprak nispeten küçük alanlardır. Kapadokya'nın bu güney kısmı, daha yoğun nüfuslu, genellikle bölgenin kalbi olarak söz edilir ve henüz aşırı güney-batı köşesinde yer almaktadır. Yanı sıra tahıllar gibi, Kapadokya en iyi patates, meyve ve şarap için bilinir. Burada Türk mutfağının en güzel örneklerinden bazılarını tadabilirsiniz.

 

kraterler ve bacalar manzara hakim olduğunda bu sıradışı bölgeye kökenleri bazı 50million yıl önce Tersiyer döneme izlenebilmektedir. O zamandan beri volkanik malzemenin büyük miktarlarda birçok volkanlar dışarı kustu var. Erozyon Kuvvetleri inanılmaz ve benzersiz Kapadokya tüf-coned manzara şekillendirmiştir. Yüzyıllar boyunca insanlar konut, manastırlar, kiliseler ve yeraltı şehirleri oluşturmak için yumuşak ama sert tüf içine kazdık.

 

Peri Bacaları kar altında Kapadokya'nın tarihi tarih öncesi çağlarda başlamıştır. Hatti kültürü (2500-2000 M.Ö.). Tunç Çağı'nda ve MÖ 2. binyılın hakkında onun yol vardı. Hititler bölgeye yerleşti. Yakında Asurlular (2000-1800 M.Ö.). Onların gelenek mesajları kurmuştu. Frigler, muhtemelen 1250 MÖ. Kapadokya'yı yönetti, ama Lidyalılar MÖ 334 yılına kadar hüküm Persler tarafından MÖ 6. yüzyılın ortalarında kovuldular. MS 17 yılında bölge bir Roma eyaleti, ticaret oldu ve askeri yolları inşa edildi ve kent merkezleri ve yerleşim teşvik edildi. Asia Minor Hıristiyan etkisi altında geldi sonra, ilk Hıristiyan toplulukları Kapadokya'da ortaya çıktı ve onların dini inançları nedeniyle zulme olanlar başka bölgede sığındı. Kapadokya, böylece kültür ve dini inançlarını etkileyen bütün bunlar etnik grupların, çeşitli bir erime pota oldu. Basilius Büyük (329-379 AD), Caesarea (günümüz Kayseri) Piskoposu, ilham birçok dini koloniler ve Kapadokya boyunca dayandı hayatın bin yıl aktif manastır yolu. Selçuklular ve Osmanlılar ilk Türkmenistan ve Moğolistan'dan sonra istilaları hareketine son verdi.

 

Kaya Kiliseleri bir frescoe "görmek gerekir" Kapadokya gibi içinde birçok yerde vardır; Peri Bacaları, Göreme Vadisi Milli Parkı ve kaya kiliseleri, Kaymaklı, Derinkuyu veya Özkonak, Zelve Vadisi ve Pasabag yeraltı şehirleri, Avanos çanak çömlek onun ve halı, Uçhisar Kaya Kalesi, Ortahisar kaya kale, Ürgüp, Ihlara Vadisi, Soğanlı, Sinasos ve Hacıbektaş ile . Yaz (Mayıs-Kasım) birkaç alternatif turlar düzenlenebilir: vadiler etrafında bacalar, trekking, yürüyüş, binicilik, motosiklet ya da dağ bisikleti üzerinde sıcak hava balon gezisi. Daha fazla bilgi için Burak Şansal ile irtibata geçiniz.

 

 

KAPADOKYA

 

Neil Armstrong A. günü önce ifade 'Aysal manzara' uyandırmak için kullanılan fantazmagorik görüntüye gerçek hatlarını verdi Kapadokya dünyevi sahte olarak görev olabilirdi. Sıkıca Türkiye'nin Anadolu (eski Küçük Asya) ve yeryüzünde dikti rağmen, Kapadokya'nın manzara daha dünyadışı hayalet pek gizemli delikler ve dev mantar falankslar ile noktalı Endless tuhaf kaleler, koni, kuleler ve kulelerin alanları, crags hayal edilebilir yerçekimi alay kapaklar giyiyor.

 

Tüm ağartılmış kemikten değişen, taş, beyaz, kahverengi, pembe, turuncu veya mavi ve güneşin değişen açısına göre, saatten saate tonunu değiştirerek. Kaprisli doğa Kapadokya çarpıcı bir manzara yapmak için yeterli yapmamıştı sanki Ve adam kazma doğrama ve verimli taş oyma, onu içi boş ve onun planına onu şekillendiren ve boya için, tarihin ilk çağlarından beri iş olmuştur o. Geri Eski Ahit uzak geçmişte bir halk olarak söz Geç Tunç Çağı Hitit, günlerine büyük onun çabası rekor bıraktı.

 

Kapadokya'nın olağanüstü kaya oluşumları 30-60000000 yıl önce Senozoik döneminde onlarca volkanik patlamalar binlerce yıl onların varlığını borçlu. Birçok eons, nehirler, yağmur, kar, fırtına ve deprem üzerinde tüf, lav, kül ve çamur oluşan yumuşak ve dövülebilir taş oluşturma, lav katmanları üzerinden churned. Erozyon dinlenme yaptı.

 

Bu fantastik manzara altında, erkekler 10 hikayeleri derin ücra şehirler kazdık. Yerüstü erken Hıristiyanlar kaya içine kiliseler, manastır ve inziva hideaways oyma ve duvarlarında Bizans sanatının büyük bir müze boyalı. eserleri Yedinci yüzyılda belki kalma ilkel simgeleri, ikonoklastik döneminde (726 figüratif resim putperestlik olarak yasaklandı 843 için), üzerinde 13. yüzyılda, Moğol istilası haç türetilen geometrik tasarımları ile değişir ve İslam Bizans ve sanat Kapadokya'yı ayrılmış. Bununla birlikte, küçük bir Yunan Ortodoks toplulukların Atatürk tarafından modern Türkiye'nin kurulmasından sonra Anadolu'dan Rum cemaatlerinin göçü kadar kiliselerin bazıları kullanmaya devam etti.

 

Kapadokya, Ankara, Türk sermayesinin güneydoğusunda yer almaktadır; otobüs ya da araba ile beş saatlik bir sürücü Nevşehir, Göreme ve Ürgüp ilçeleri alırsınız. Her geziler için bir merkez de hizmet vermektedir. Benim tercih en iyi ve en modern otel vardır Ürgüp, olduğunu. Uzmanlar, Bizans sanatında olmayanlar için, Kapadokya'da iki gün, her şeyden önce, harika manzara görmek için yeterli zaman sağlanması ve temel ilgi noktaları örnekleyen sitelerini ziyaret etmek için - kiliseler, kaya oluşumları ve yeraltı şehirleri.

 

Göreme kolayca erişilebilir kiliselerinin en yüksek konsantrasyonu sunmaktadır. Açık Hava Müzesi olarak bilinen kaya oluşumları büyük bir doğal amfiteatrda - kilise ve manastırları bir dizi dini temsili bir özetini sunuyor 13. yüzyıllar 8., kalma, var - appellation mütevazı giriş ücreti haklı sanat ve Kapadokya'nın mimari. Mimari, kiliselerin çoğu kaya yüzeyine dik ve kısa apsis yol beşik tonoz çatılı basit nefli vardır; Bu apsis arkasındaki sığ, yuvarlak kemerler alışılmadık oyulmuştur. daha ayrıntılı nadir kiliseler bazen ışık icar pencereler ihtiva başkentleri tarafından tepesinde sütunlar, galeriler, açık inşa kilise tasarımını taklit veya trompe l'oeil taş duvar ve serbest duran inşa kiliselerin özelliklerinin gösterimi. Her zaman, kilise ya da manastır dikte tuhaflıklar ve açık kiliselerde rastlanmayan şekil varyasyonları oyulduğu kayanın gelen şekli: birkaç dikdörtgenler düzensiz girinti olmadan; Birkaç kubbeler mükemmel yuvarlanır.

 

Ama 'girmeden önce' müze ',' yakın Tokalı Kilisesi, yolda yüz yarda bir çift ziyaret edin. Şimdi onun giriş holü olarak hizmet veren eski bir Şapel arkasında, 10. yüzyılda inşa edilmiştir. Çoğunlukla Kapadokya muhtemelen ressamlar, rahipler, ikonoklastların çorak bir süre sonra insan figürü coşkuyla döndü hangi döneme neredeyse Floransalı mavi, tarih bir arka plan üzerinde freskleri.

 

Bu alışılmadık geniş kilisenin büyük yüzeyleri kendi içeriksiz sanatçıların olağanüstü enerji yayımlanan ve işlerini olağanüstü canlılığı vardır: Çarmıha Gerilme fiziksel acı duygusu taşır; Müjde mistik olduğu; gerginlik Judas tarafından İsa'nın ihanet içinde çarpıyor ve derin dokunaklı İsa önce Havari secdesinde bir saygı vardır. doğum ve İsa'nın vaftiz safça ve etkileyici tek bir kompozit panel tasvir edilmektedir.

 

Ne yazık ki, Tokalı Kilise, aynı zamanda, vandalizm ve ihmal yüzyıllardan itibaren, Kapadokya bütün sanat gibi, acı çekmiş (şimdi, bir tavan resminde bir zamanlar ayırt edici özelliği kaybetti) Buckle Kilisesi çağırdı. Türk makamları, belki haklı, Hıristiyanlığa bu düşmanlık yaygın yağma yok rol oynadı, ısrar ediyorlar. Osmanlılar tarafından ve diğer inançların büyük hoşgörülü idi. Ama Hıristiyanlık Türk nüfusunun en iyi ilgisizlik de çağrıştırıyor ve kiliseler sevgi ile muamele edilmemiştir. Korumasız duvarlara karışması gelen yaygın su hasarı acı yanı sıra, resim efsanevi hazineyi arama de girildi; ziyaretçiler fresk parçaları uzak kırık var ve çağlar boyunca köylüler ahırlar, toolsheds ve depo olarak kiliseler ve diğer rupestrine yapılarını kullanmışlardır.

 

Bütün kiliseler ortaçağ hazineleri içine sayısız çağdaş baş harflerinden çizilmemesi cesareti değil, devlet gözetimi altında artık.

 

Açık Hava Müzesi girerken en çarpıcı görüş amfitiyatro solunda büyük bir kayadır. Kadın Manastırı olarak bilinen kaya, içine, sadece tehlikeli yolları ve uçurumun yüzü boyunca dar adımlarla dışarıdan erişilebilir ama çoğu zaman iç geçitler ile bağlantılı birçok Oratories ve odaları, oyulmuş edilir. Kapadokya, Hieronymus Bosch tarafından hayal Babil Kulesi'nin garip hatırlatan bu kale manastırın, bu kadar gibi, Romalılar, Araplar ve Moğollar tarafından zulümden kaçmak için meydan okuyan ve savunma çekilmek sadık uyguladığı erken Hıristiyanlığın sembolü vardır. amfitiyatro kiliseler zemin seviyesinden genellikle kendi girişlerinde, taşların ve merdivenler kesti yolları tarafından kolayca erişilebilir yapılmıştır. İsimleri dekorasyon ikonografi kendi yorumuna dayalı yerel halk tarafından verilen olanlar, bazen. Önce sağdaki, örneğin, Gabriel küçük bir kubbe içine boyalı baş melek sol elinde küre adını kaynaklanmaktadır Apple Kilisesi girin. Muhtemelen bu bir meyve değil ama sembol dünyasını temsil eden. Bu kilise değil biraz ışık itiraf pencere almakla amfitiyatroda başkalarının çoğu tarafından zevk bir avantaja sahiptir. (Ama burada, sadece loş ışık ampuller tarafından aydınlatılmış kiliselerde ve daha iyi bir el feneri kullanışlı oluyor.) Elma Kilisesi ile aynı kaya süslemeleri bir konu olan Aziz Barbara Kilisesi, bir arka oyulmasıyla tartışma. Birçok sadece geometrik desenleri; birinde, İsa havari temsilen 12 ağaçlarıyla çevrili bir haç tarafından temsil edilmektedir. Bu modeller, yanı sıra İsa ve Azizler Barbara, George ve Theodoros görüntüleri, kaya duvarları üzerine ziyade sıva tabakası doğrudan boyanmıştır. Çünkü erken geometrik süslemeleri insan görüntülerin olmaması, bunlar iconoclastic dönemi için bugüne kadar bazıları tarafından inanılmaktadır. Ama mimari veriler 11. yüzyıl içine sonradan Aziz Barbara Kilisesi yerleştirir.

 

Basit geometrik semboller sevimli bir açıklama onlar ressamlar aramak göze gelene kadar kendi kilisesini süslüyor yoksul rahipler tarafından boyanmış olmasıdır. Muhtemelen onlar tarzda yukarı tüm kilise için kendi üretmek için yeterli sayaç değeri kaldırdı asla.

 

Yılan Kilisesi St. George sol duvarda bir resim cinayetin gösterilen ejderha temsil yılanın adını alır. Konstantin Büyük ve annesi Helena, birlikte giyen azizliğinin halkalar görme ve Gerçek Haç'ı tutan hem de çarpıcı bir fresk var. Kimin gizemli yerleşik tesisler 11. yüzyıl Bizans mutfağı hazırlanması konusunda spekülasyonlara yol verdik geniş bir mutfak ve yemekhane kompleksi, Karanlık Kilise ile Yılan Kilisesi bağlanır. Karanlık Kilise cephe kemerli uzun bir satır, açık bir pencere taşıyan bir kilisede yer olurdu bir haç süslenmiş her mağaranın nasıl özenle mimarları gösteren bir detay açığa bir kaya slayt uzağa düştü kiliseler, sıradan kiliselerinin özelliklerini taklit.

 

Biraz kuzey Göreme, Çavuşin köyünün (telaffuz CHA-vu-Shin) Kapadokya manzarasının devam erozyon gösteri sunuyor. Yakın zamana kadar sıradan evlerin yeni inşa köyün üzerinde bölge kuleleri bir troglodyte köy ve belki de en eski kilise içeren büyük bir kayalık neydi bir esneme kabuğu. Büyük düşmüş kayalar yamaç dağınıklığı ve ne St. John sekizinci yüzyıl Bazilikası sol Baptist sadece dar, savunmasız çıkıntının üzerinde cephe boyunca el yordamıyla erişilebilir. Lastik tabanlı ayakkabılar bir Kapadokya gezi için en sağlıklı zemine sağlar. Çavuşin ötesinde, Avanos ilçesine yol boyunca, bir sağ dönüş Zelve, Kapadokya ayarların en muhteşem ve özelliği ayarlanmış bir köye götürür. İki paralel kanyonlar pembe ve beyaz tüf oyulmuş eski sakinleri ve kiliseler warrens ile duvarlı vardır. Orada iç bakmak için biraz, ama bu çok yönlü karmaşık her yönüyle insan tesisler tarafından nüfuz olduğunu belirterek, komşu kanyonda ortaya tünellerle alçalma, yollar boyunca tırmanan, Kapadokya yaşam Sıradışılık duygusu ile bir imbues.

 

Kanyonları Etraftaki kuleleri ve tüf kuleleri ile büyük bir vadi olduğunu. Küçük açıklıklar Satırlar arı kovanı gibi onları petek. Bu açıklıklar güvercinlikler bulunmaktadır. Çağlar boyunca, Kapadokya'nın bereketli ve yoğun tilled toprak çiftçiler her büyüme mevsimi öncesi tüm bölgede Güvercinliklerin toplamak güvercin gübresi ile zenginleştirilmiştir. Bağ, bahçe ve sebze alanları Kapadokya çiftçilerin refah mqde var. Zelve mağaralarda yaşayan çiftçiler Kapadokya'nın kiliseleri arasında kanyonları evlerini ve tek mağara cami terk yaklaşık 20 yıl önce yeni bir köye taşındı.

 

Tüm Zelve çevresinde bölgenin en bilinen yerlerinden olan 'Peri bacaları,' 'olarak bilinen garip yapılar çiçeği. Onlar sadece fantastik saplarını bırakarak erozyon çevrelerindeki kitle götürdü önce tüf tabakası kaplı bazalt kapaklar ile tepesinde tüf uzun kozalakları vardır. Rorschach testlerinde ya da soyut heykelin galerileri kadar hayal serbest uçuş sağlayan şekiller, onlar cılız başkanları, şekilsiz zürafalar ya da aktif bekleyen robotlar devleri öneririz. Onlar küçük gruplar halinde oraya buraya, yoğun dizide bazen peyzaj konusunda noktalı vardır; bazen uğursuz bir neden, diğer zamanlarda risible sebepsiz bilir. Azalan güneş pastel tonlarda ince değişiklikleri wreaks özellikle Onlar, bir fotoğrafçının rüyası vardır.

 

Güneş Kapadokya, geniş yeraltı şehirlerinin diğer harikası üzerine parlıyordu olmamıştı. Nevşehir, Ürgüp yarım saatlik sürücü güneye giden ana yoldan kamu yalan açılmıştır iki. Yeraltı kent planlama aynılık ışığında, Kaymaklı veya Derinkuyu ya bir ziyaret sizi hem de diğer inen gerekliliğini kaçınmayacağız. Derinkuyu büyük ve daha sık ziyaret edilmektedir.

 

Hitit eserler ve Roma mezar Hıristiyanlar, zulüm mevcut mağara şehirler yararlandı kaçan onları genişleterek ve ustaca savunma aygıtları yüklemek düşündüren, Derinkuyu de bulunmuştur. Onlar istilacı Mısır ordusu kaçan Türk nüfusun 1839 gibi yakın bir tarihte mülteci olarak kullanılmıştır.

 

Derinkuyu açıkça Binlerce nüfusu görev yaptı. Bu odalar, kiliseler, depolama alanları ve ustaca airshafts ve olası uzun batık kalır yapılan kuyuların 10 hikayelerinden oluşmaktadır. Işgalciler bar, (genellikle 300 feet kadar derin ışıksız tüneller yatan, tüf de hack yüzyıllar geçirmiş olması gerekir) inşaatçılar geçit boyunca kaydırdı olabilir değirmen taşı gibi diskler yüklü. Daha kurnazca, hiçbir geri dönüş yoktu hangi tuzaklar hiçbir yerde ya da daha kötüsü lider labirent tüneller kazdılar. Ziyaretçiler Hayır giriş işaretleri gözlemlemek ve muhafız tedbir itaat tavsiye edilir.

 

Ankaralı Gezginler yolun sağ tarafında Nevşehir doğru büyük bir yapı başlığı Aksaray'da güney ana yol kapattıktan kısa bir süre sonra göreceksiniz. Bağımsız taşımacılığı ise durdurmak ya size kısa bir dinlenme vermek üzere halk otobüsü sürücüsü ikna.

 

Bina Agzikara Han, büyük bir kervansaray olduğunu. İslam döneminde inşa edilen kervansaraylarda olarak bilinen etkileyici kale-otel-camiler erkek, hayvanlar ve onların yüklerini köşkü için bir günlük karavan yolculuğun aralıklarla yer. Agzikara Han onun merkezinde dua kiosk ev ile bir revaklı avlunun lider görkemli bir ağ geçidi ile iyi korunmuş 13. yüzyıldan kalma bir komplekstir. Büyük ölçüde harap diğer iki kervansaraylar, ulaşan Kapadokya önce karşılaştı ve başka büyük medeniyet Hristiyanlığı başarılı bu en tarihi topraklarda, tarihin yürüyüşü gezgin hatırlatmak vardır. Eğer giderseniz altı klimalı otobüsler Kapadokya Ankara'nın ana otobüs terminalinden günün vardır. Beş saatlik yolculuk, bir yol için ücret $ 3. Koltuk rezerve etmek otelinizi değildir. Nerede Ürgüp Turban Otel (4868-1490) Stay modern bir motel kompleksidir. küvetli çift kişilik oda için oran yaklaşık 18 $ olduğunu. Nevşehir Göreme (4851-1706) ve Orsan (4851-2554) otellerde oran yaklaşık 15 $ dolar. Bölge genelinde birçok küçük oteller arasında 6 $ ve 12 $ dolar odalar sunmaktadır. Nevşehir bölgesel turizm bürosu (4851-1137) aklınıza gelebilecek herhangi bir sorun ile yardımcı olacaktır. Yerel taksiler yaklaşık 30 $ bir gün Nevşehir ya Ürgüp kiralanabilir Get Around Nasıl. Daha büyük gruplar için, minibüs yaklaşık 40 $ maliyet. Bir rehber kullanışlı ve yaklaşık 20 $ bir gün gidiş hızı kolayca değer. Nerede Mutfak bölgenin güçlü noktası değil yiyin, ama böyle yukarıda belirtilenler gibi büyük otel, kabul edilebilir yemeğiniz. Çiğ, soyulmamış sebze ve meyveler için dışarı bakmak. Bir yerel şarap ile bir yemek fazla 5 $ maliyeti düşüktür. Halılar Ankara'da ucuzdur ve oniks yapılmış ürünler bölgesel İhtisas Ne Alınır. Yerel kostümleri ev yapımı bebek $ gibi küçük 1 HK için satın alınabilir