Kapadokya Peri Bacaları.

KAPADOKYA PERİ BACALARI

 

"Peri bacaları" ya da hoodoos olarak bilinen dağ sırtları, vadileri ve pinnacles bir arkaya oluşturmak için erozyon heykel volkanik manzara içinde Orta Anadolu platosunda bulunan Göreme Milli Parkı ve Kapadokya Kaya Siteler Nevşehir kentleri arasında bölgesini kapsar Ürgüp ve Avanos, Karain, Karlık, Yeşilöz, Soğanlı ve Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirlerinden siteler. Alan bir ucunda Erciyes dağının (3916 m) ve diğer Hasan dağının (3253 m) ile sönmüş volkanlar aralıkları ile güney ve doğu sınırlıdır. kaya oluşumları içinde onun kaya oyma hücreler, kiliseler, troglodyte köy ve yeraltı şehirlerinin yoğunluğu dünyanın en çarpıcı ve en büyük mağaralarda yaşayan komplekslerinden biri haline getirmektedir. Görüş jeolojik ve etnolojik açıdan ilginç olsa da, Hıristiyan kutsal dekor eşsiz güzelliği Kapadokya sonrası ikonoklastik Bizans sanat döneminin önde gelen örneklerinden biri yapar.

Kapadokya'daki manastır faaliyet ilk işaretleri geri kez küçük anchorite topluluklar, Basileios öğretileri Kayseri Büyük Piskopos hareket, kaya oyulmuş hücreleri yaşayan başladı hangi 4. yüzyıla kadar olduğuna inanılmaktadır. Daha sonraki dönemlerde, Arap istilaları karşı amacıyla, sığınma yerleri olarak hizmet troglodyte köyler veya Kaymaklı veya Derinkuyu yeraltı şehirleri olarak bir araya bantlama başladı.

Kapadokya manastır zaten iyi semboller sıkı bir minimum tuttu birçok kutsal dekorasyon gösterildiği gibi iconoclastic döneminde (725-842) kurulmuştur (en sık heykel veya tempera haçlar boyalı). Ancak, daha sonra 842 çok rupestral kilise Kapadokya'da kazılmış ve zengin parlak renkli figüratif resim ile dekore edilmiştir. Göreme Vadisi'nde olanlar Tokalı Kilise'ye ve El Nazar Kilise (10. yüzyıl), Aziz Barbara Kilise'ye ve Saklı Kilise'ye (11. yüzyıl) ve Elmalı Kilise'nin ve Karanlık Kilise'ye (- 13. yüzyıl başında 12 sonu) sayılabilir.

Kriter: (i) kalite ve yoğunluğu sayesinde, Kapadokya'nın rupestral sığınakları sonrası ikonoklastik Bizans sanatı dönemine yeri doldurulamaz tanıklık sunan eşsiz bir sanatsal başarı oluşturmaktadır.

Kriter (iii): rupestral konutlar, köyler, convents ve kiliseler 4. yüzyıla ve Selçuklu Türkleri (1071) gelişi arasında Bizans İmparatorluğu'nun bir eyaleti fosilleşmiş imajını korumak. Böylece, kaybolan bir medeniyetin temel kalıntıları bulunmaktadır.

Kriter (v): Kapadokya son zamanlarda doğal erozyon ve turizm kombine etkisi altında savunmasız hale gelmiştir geleneksel insan yerleşiminin seçkin bir örnektir.

Kriter (vii): muhteşem manzara dramatik erozyon kuvvetleri gösteren yılında Göreme Vadisi ve çevresi büyük güzellik vardır uğursuzluk şekilleri ve diğer aşınma özellikleri, dünyaca ünlü ve erişilebilir bir görüntü sağlar ve kültürel unsurları ile etkileşim hangi peyzaj.

Bütünlük

Göreme Milli Parkı ve Kapadokya Kaya Siteler, yaygın olarak kullanılan ve yüzyıllar boyunca insan tarafından modifiye edilmiş olan, dramatik doğal şekilleri ile insan etkileşimi ve yerleşim birleştiren bir uyum manzara. Orada koni ve sütunlar bazı bazı deprem hasar olmuştur, ama bu bir doğal fenomen olarak görülüyor. Turistler ve bazı vandalizm ile aşırı bildirilmiştir ve bazı uyumsuz yapılar getirilmiştir.

ayırt edici konik kaya yapıları, ancak bu sürecin hızına, peribacaları ve kaya sütunlar yeni yaratmaya devam edeceğiz oluşturduğu erozyon süreçleri, mülkiyet doğal değerler hala sürdürülebilir olmayan kullanımı tehdit olabilir. ağırlıklı olarak erozyon ve kitlesel turizm ve kalkınma basınçları ile birleştiğinde diğer olumsuz doğal süreçlerle zarar olma riski kaya oyma kiliseleri ve ilgili kültürel yapılar da dahil olmak üzere kültürel özellikler, yerini asla. tehditler gibi C. Texier, HG Rott ve Guillaume de Jerphanion gibi erken bilim adamları tarafından söz konusu kiliselerin bazıları artık ayaktadır.

Otantiklik

tarihsel ayar, form, tasarım, malzeme ve işçilik dahil olmak üzere değerleri ve nitelikleri yeterince yazıt kriterlerine tanınan kültürel ve doğal değerlerini yansıtacak şekilde mülkiyet özgünlük şartlarına uygundur.

Bir binanın, altta yatan morfolojik yapı elemanlarını oluşturmak için malzeme ziyade araya koyarak çıkarılması suretiyle mimarisi, doğal kaya içindeki yapıların dışında işlenmeye bir konudur bu bölgede, bina oluşturma teknik zorluklar göz önüne alındığında ve malzemenin ele doğasında zorluklar inşaatçılar yaratıcı dürtülerini önledi. Doğal koşullar insan çabasının bu klima izleyen her nesil kültürel tutum ve teknik beceri etkileyen, birbirini izleyen dönemler ve medeniyetler boyunca hemen hemen hiç değişmeden devam etmiştir.

Koruma ve yönetim gereksinimleri

Dünya Mirası özelliği Göreme Milli Parkı ve Kapadokya Kaya Siteler Kültür ve Doğal Kaynaklar sayılı Kanunun 2863 Koruma ve Milli Parklar Yasası sayılı 2873. Nevşehir kentleri arasındaki tüm bölge hem uyarınca yasal koruma tabidir Ürgüp ve Avanos Ayrıca sayılı 2873. altında Milli Parkı olarak belirlenmiştir, doğal, arkeolojik, kentsel ve karışık arkeolojik ve doğal sit alanları, iki yeraltı şehirleri, beş troglodyte köyleri, 200'den fazla bireysel kaya yontulmuş sayısız freskler içeren bazı hangi kiliseler, Kanun 2863 sayılı göre taşınmaz anıtlar ve sitelerin kayıt içine girildi.

Göreme Milli Parkı ve Kapadokya Kaya Siteleri hukuksal koruma, yönetim ve izleme, ulusal ve bölgesel hükümet idareler kapsamına girmektedir. Nevşehir ve Kayseri Koruma Bölge Konseyleri anıt yasal koruma ve listelenen bina ve herhangi bir restorasyon ile ilgili çalışmaları yürütmek onayına ilişkin tüm görevleri yürütmek de dahil olmak üzere, anıtlar ve sitelerin kayıt tutmaktan sorumludur. Onlar da yetkililerin (yani belediye) sorumlu ulusal ve / veya yerel tarafından hazırlanan bölgesel ve koruma alanı planlarını değerlendirir.

Revizyon ve önerilen 2003. ana planlama kararlarının tamamlanmıştır 1981 mevcut arazi kullanımı ve koruma planı (Göreme Milli Parkı Uzun vadeli Kalkınma Planı) güncellenmesi için çalışmalar da 1976 yılında ilan edildi doğal koruma alanları korunacak olduğunu edildi . yerleşimleri ve Göreme, Ortahisar, Çavuşin, Ürgüp ve Mustafapaşa olmak üzere doğal sit alanlarında yer alan kentlerin mekansal gelişmelerin çevre alanlarında küçük ayarlamalar sıkı kontrol edilecektir. Diğer bir deyişle, Plan yeni kurulan bölgelerde bu kentlerin fiziki büyümesini sınırlamak için önermektedir. Otel gelişmeler dikkate oda kapasiteleri için set sınırları alacaktır. Ayrıca, plan aynı zamanda yerel yönetimlerin kent planlarında turizm gelişmeleri için tahsis edilmiştir alanlar için arazi kullanım kararlarını gözden tavsiye edilmelidir önerdi.

Göreme tarihi bölümlerinde kentsel arkeolojik, kentsel ve / veya karışık sit alanları için koruma alanı planlarının hazırlanması yerinde ve imar kriterlerini sağlamak ve kurallar ve ilkeler bakım ve listelenen bina ve diğer yapıların restorasyonunda kullanılacak olan Kayıtlı değil hangi tarihi bölgeleri içinde yer almaktadır. Ortahisar ve Uçhisar kasabaları için benzer planlama çalışmaları yerinde bulunmaktadır. Kesinleşmiş sonra Ürgüp'te kentsel koruma alanı için bir koruma alanı planı yerinde olacaktır. Tüm ilgili planlar sürekli olarak güncel tutulmaktadır.

Dünya Mirası özelliğinin anlaşılması iyileştirmeyi amaçlayan Uygun tesisler Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirleri için tamamlanmış ve Göreme ve Paşabağı için gereklidir.

Nedeniyle, El Nazar, Elmalı ve Meryemana (Meryem Ana) kiliseler dahil erozyon, tehlikede Anıtlar, öncelikli eylem gerektiren anıt olarak listelenmiştir. Onların korunması, restorasyon ve bakım için özel tedbirler site düzeyinde gereklidir.

Koruma planları ve koruma önlemleri tek tek siteler için yerinde olsa da, Kapadokya Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi için entegre bir Bölge Planı mülkiyet Dünya Mirası değerlerini korumak için gerekli olduğunu sitesi yönetiminden sorumlu başlıca partiler tarafından tanınan . Yeterli mali, siyasi ve teknik destek de mülk yönetimini sağlamak için gereklidir.

Uzun Açıklama

Kapadokya'nın rupestral sığınakları sonrası iconoclast Bizans'a yeri doldurulamaz tanıklık sağlayan üstün doğal özellikleri bir bölgede eşsiz bir sanatsal başarı oluşturmaktadır. konutlar, köy convents ve kiliseler 4. yüzyıla ve Türk işgali arasında Bizans İmparatorluğu'nun bir eyaleti fosilleşmiş görüntüleri korur.

Göreme vadisinin aşınmış plato rüzgar ve su ile volkanik tüf çökelleri diferansiyel erozyonun etkileri muhteşem bir örnektir. Tipik özellikleri sütunlar, sütunlar, kuleler, dikilitaşlar ve 40 m yüksekliklere ulaşır iğneler vardır. erozyon önemli kalıntısı, Akdağ (1.325 m), vadide baskın bir özelliktir. Yakındaki Erciyas volkan hala ara sıra küçük patlamalar ile aktiftir. Onun çarpıcı örneği Dünya'nın evrimsel tarihini temsil ediyor. Bu kaya oluşumları içinde insanlar sığınaklar, konut, depolama ve 4. yüzyıla ibadet kalma yerleri olarak hizmet mağaralar ağı kazılan oylandı. Çevredeki peyzaj dağınık kırsal köylerde bir dizi tarımsal olduğunu.

tarihsel ayar, kayalara oyulmuş kiliseler ve sıradışı aşınmış şekilleri sıradışı görünümü karışık kültürel / doğal peyzaj üretmek için birleştirir. Mimari stilleri yerel taş dayanır ve vadi yüzyıllar boyunca çok az değişti.

Alan yoğun yüzyıllardır insanlar tarafından kullanılan ve modifiye edilmiş olmasına rağmen ortaya çıkan manzara, doğal şekillerinin içsel değerlerinin uyum ve göz biridir. Orada koni ve sütunlar bazı bazı deprem hasar olmuştur ama bu doğal bir fenomen olarak görülüyor. Doğal erozyon kuleleri, kuleler, kubbeler ve piramitler ürkütücü anımsatan şekiller halinde tüf heykel olan Kapadokya platosunun manzara gibi berbat, adam hücreleri, kiliseler ve gerçek yeraltı şehirleri kazarak elemanların işçilik ekledi hangi Birlikte dünyanın en büyük mağara konut kompleksleri birini oluşturuyor. Görüş jeolojik ve etnolojik açıdan ilginç olmasına rağmen, bu olağanüstü rupestral sitesi özellikle özellikleri Kapadokya sonrası iconoclast Bizans sanatının önde gelen örneklerinden biri haline Hıristiyan kutsal dekor eşsiz güzelliği için öne çıkmaktadır.

Kapadokya manastır faaliyet ilk işaretleri hangi zaman, Basil talimatıyla hareket eden Büyük, Caesarea Piskoposu (Kayseri), küçük anchoritic topluluklar hücreler kayaya kazılmış yaşayan başladı 4. yüzyıla kadar uzanmaktadır olduğu inanılıyor. Daha sonra, Arap baskınları direnmek amacıyla sığınma yerleri olarak hizmet troglodyte köyler veya Kaymaklı veya Derinkuyu yeraltı şehirleri olarak bir araya bantlama başladı.

Birçok kutsal gösterildiği gibi Kapadokya keşişlik zaten iyi, iconoclast döneminde (725-842) kuruldu, dekorasyon (en sık heykel veya tempera haçlar boyalı) sembollerin sıkı minimuma gerçekleştirildi. 842 sonra, ancak, pek çok kilise rupestral Kapadokya'da açılmıştır. Bu kiliseler zengin parlak renkli figüratif resim ile dekore edilmiştir. Aralarında Göreme vadisinde olanlar vardı: Tokalı Kilise'ye, El Nazar Kilise (10. yüzyıl), Barbara Kilise'ye, Saklı Kilise'ye (11. yüzyıl), Elmalı Kilise'nin ve Karanlık Kilise'ye (13. yüzyıllar başına 12 sonu), vb