Kapadokya Ve Mübadele.

1924 yılına kadar Kapadokya da hatırı sayılır bir oranda Ortodoks nüfus yaşamakta idi. Kapadokya da yaşayan Ortodoks nüfusun bir kısmı Rumca konuşurken bir ksımı ise Karamanlıca dediğimiz bir Türkçe konuşuyordu. Yazışma dili olarak ise yunan alfabesi kullan ılıyor idi. Karamanlıca konuşan Ortodoks nüfus kusursuz bir iç Anadolu Türkçesi konuşuyor idi.

1924 yılında Yunanistan ve Türkiye arasında yapılan mübadele anlaşması gereği Türkiye de yaşayan Hristiyan Ortodoks nüfus ile Yunanistan da yaşayan Müslüman nüfus değişime tabi tutulmuş ve Batı Trakya ve İstanbul bu mübadele anlaşmasının dışında tutulmuşlardır. 

Güzelyurt da 1924 öncesi yaklaşık 4500 karamanlı Ortodoks nüfus yaşamakta iken mübadele ile Yunanistana göç etmişler ve Kavala yakınlarında Yeni Gelveri (Nea Karvali) isminde bir kasaba kurmuşlardır. Selanik den Güzelyurt a göç eden Türkler ise halen Güzelyurt  da yaşamlarını sürdürmektedirler.

Karamanlı Ortodokslar tarafından inşa edilen taş kemer ve mağara evler bugün için Kapadokya bölgesinde otel olarak hizmet sunmaktadırlar. Kapadokya otelleri denildiği vakit akla tarihi bu konakların kemer ve mağara odaları gelmektedir. Yazın serin kışın ise sıcak olan bu mağara odalar mistik bir atmosfer sunmaktadırlar.