Kapadokyanın Kaya Oyma Mekanları.

Kapadokya'nın tuhaf Türk bölgeye ziyaretim sırasında ben yukarı baktı mağara 10'dan fazla asır önce bir Hıristiyan keşiş tarafından yükselen kaya oluşumu dışına oyulmuştur. Bu manastır hayatının inzivaya için inşa ve hala yasaklayan ve yaklaşılamaz görünüyor edildi. Ben mağara içinden gibi hissediyorum gerektiğini merak ve kısaca öğrenmek için neredeyse dikey uçurum ölçek çalışırken fikrini kabul. Prudence Ancak, hakim, ve ben aşağıdan takdir etmeye karar verdi.

 

Sonra bir şey o erkek varlığının bir felâket olduğunu oldu. Bir yüz Mağaranın girişinde çıktı; benim seyahat arkadaşlarından biri başarıyla tırmanış tamamlamıştı. O muzaffer aşağı hepimizden el salladı gibi, testosteron ince bir acele beni karıştırılır olmalı. O tırmanış yapmış olsaydı, ben de olabilir ve olmalı. Grubumuzun başkalarının başlarını salladı ve saner takipçiliği için döndü, ben volkanik kaya yolumu kadar pençe başladı. Orada birkaç footholds vardı ve yüzey genellikle benim gammaz altında ufalanmış yumuşak oldu. Her nasılsa, birkaç korkutuyor sonra, üst benim yol yapmak başardı. Arkadaşım ve ben, şimdi güvenli kaşiflerin 'kimlik, sessizce bizim zaferini Orada kutladı.

 

muhtemelen bin yıl önce yaptığı gibi mağara çok baktı. Onun ana oda bunu göz önünde bulundurarak iyi bir boyutu büyük olasılıkla oturan ve sonsuz düşündüğünü kullanıldı, yaklaşık 10 ayak kare oldu. Zemin sığ delikler birkaç belirgin pişirme ve yıkama için kullanılmıştır. Raflar duvarlardan kesme olmuştu ve hatta ikinci bir kat, belki bir yatak odası vardı. Antik Kurtlar Vadisi görünümü muhteşem oldu.

 

Kapadokya gibi erken ikinci yüzyılda olarak zulme uğramış Hıristiyanlar için bir sığınak haline geldi ve dördüncü yüzyılda bu birçok önemli aziz üretmişti aralarında Aziz Basil yakındaki Kayseri piskoposu olarak görev Harika. Bunlar Hristiyanlar, yakın Akdeniz bölgelerinin düşman yöneticilerin güvenli, yükselen, uçurumlar ve garip mağaraları oyma yeryüzünde en olağanüstü manzaralar Kapadokya birini yapmak '' peri bacaları '.

 

Doğanın gariplik daha çarpıcı olduğu birkaç yerde olabilir. Yıl Volkanik patlamalar milyonlarca önce tüf olarak bilinen lav yumuşak bir formu ile Kapadokya'yı kaplı. Eons üzerinde, rüzgar, yağmur ve nehirler dik, hafif dalgalı kayalıklarla çevrili derin vadiler bir dizi oluşturarak, inanılmaz şekilde tüf aşınmış. Hepsinden en sıradışı, onlar peri bacaları, sert bazalt koruyucu plaka ile tepesinde tüf ve volkanik kül uzun kozalakları yarattı. Onlar şapka ile kabaca kesilmiş sütunlar benzer ve şapkalar bazıları tehlikeli bazı devasa prankster tarafından konuldu ve her an düşebilir gibi görünüyor. Bazı yerlerde, kaya kalitesi çeşitli yeşillikleri, blues ve okralar parıltılı dalgaların izlenimi veren, umutsuzluk renk katıyor.

 

Bu jeolojik oluşumlar o kadar eğimli, ölüme meydan okuyan tırmanıyor, Kapadokya uzun yürüyüşleri için ideal bir nokta yapmak ve. Ziyaretçiler hızla sıfatların tükendi, ama garip şekiller de hayretle solmaz. Aralarında yürümek için, veya yerel kurumlar tarafından sunulan turları ile at binmek, bir uhrevî bir deneyimdir.

 

Bu engebeli güzelliği kendi içinde Kapadokya seyahat için önemli bir hedef yapmak için yeterli olacaktır. o olduğu gerçeği de Hıristiyanlığın beşiği de o derin insan boyut kazandırır.

 

Erken rahipler yumuşak Kapadokya kayaya oyulmuş mağaraların çoğu özel hücreler. Hıristiyan cemaati daha güçlü hale geldikçe, ancak, onun liderlerinin kiliseler için büyük mağaraları kesmeye başladı. Bunların çoğu son yıllarda yeniden keşfedilen olmuştur ve erken Hıristiyanların ruhani yaşamlarının bir fikir verir. Rahipler ve sanatkarlar hala görünür birçoğu kendi duvarları ve kubbeleri, duvar resimleri boyalı. Çoğu Doğuş, Son Akşam Yemeği ve çarmıha germe dahil İsa'nın hayatında sahneleri tasvir.

 

Kapadokya resmi sınırları vardır, ama onun konumlar birçok doğu batı ve Ürgüp kuzeyde, Nevşehir Avanos kasabaları oluşturduğu bir üçgen içinde bulunmaktadır. Ziyaretçiler genellikle ya bu üçgenin merkezine yakın yatıyor Göreme, yakın kendilerini temel. Göreme yaklaşık 200 mil güneydoğusunda Ankara ve sürücü gün daha iyi parçası orada alır. Ben iki saatten az doğusunda Göreme olan Kayseri, uçmak yerine seçti. Oradan dört gün kalmak için Nevşehir Kapadokya Lodge sürdü. Benim tadı için biraz çok kalabalık ve modern, ama çok sayıda davetli büyüleyici buluyorum sahte-mağara tarzında inşa edilmiştir.

 

Muhtemelen Kapadokya bölgesindeki en popüler cazibe Göreme açık hava müzesi. İşte ziyaretçiler bölgenin jeolojik aşırı ve zengin dini mirasını hem de yaşayabilirsiniz. İsa ve erken azizlerin hayatlarını anlatan yükselen duvar resimleri ile dekore küçük rahipler yaşadığı mağaralar, şapeller ve tam ölçekli kilise vardır. Müzenin bakıldığında, manzara, özellikle aşırı ve kiliseler taş sütunlar yerleşik cömertçe dekore olanları şunlardır Göreme Vadisi, kısa bir sürücü ya da uzun ama heyecan verici bir yürüyüş mesafesindedir.

 

Göreme bir kaç mil Uçhisar, hücreler, mağaralar ve promontories bir warren de kale olduğunu. Üstten dışarı bölgenin ünlü yapmak vadiler ve dalgalı kaya oluşumları üzüm bağları ve bahçeleri kayısı üzerinde Kapadokya en güzel manzaralarından birini, var. Daha iyi bir ama önemli ölçüde daha pahalı görünüm şafakta yaprakları sıcak hava balonundan vardı olabilir.

 

Birkaç ziyaretçiler yeraltı şehirlerinden birini ziyaret etmeden Kapadokya bırakın. İlk bu şaşırtıcı labirentine inşaatına başladı kim belli değil, ama bazıları geri dördüncü yüzyıla kadar bugüne söyleniyor Anadolu'nun süpüren ordularını fetih Onlar görünüşte dönemini sırasında tüm topluluklar için kutsal olarak kullanıldı ve onlar işgalcileri bar geçit boyunca rulo olabilir, karmaşık havalandırma sistemleri, depolama alanları, yemek pişirme ve yıkama tesisleri, ve hatta ağır taş döşeme ile tamamlandı. Bu şehirlerin hiçbiri tamamen kazılmış, ancak dünya veya daha fazla kişilik yüzlerce tutmak için, kendi ölçeğini algılamak için yeterli yeterince büyük ve derin aşağıda sadece iki ya da üç seviyeleri nüfuz edilmiştir. Bunlardan en erişilebilir iki Kaymaklı ve Derinkuyu, Nevşehir güneye çalışan ana yola yakın hem de.

 

Rehberler Kapadokya gibi bir yerde doğal olarak faydalıdır, ama sadece genellikle en unutulmaz deneyimler sağlayabilir kendiniz ayarı devre dışı güzellikleri öylesine dolu. Bir sabah Çavuşin adlı küçük bir köyde arabamı yaptı ve tozlu yol boyunca yürümeye başladı. Bir saat sonra ben ve tavan oyulmuş üç görkemli haç ile antik kilise bulundu araştıran üzerine bir tepenin kenarında büyük bir delik gördüm. Geçtiğimiz sessiz lagünler ve uyku kaplumbağalar kolonileri devam sonra, bir yerde önde vardı olabileceğini çay düşündüren el-Aydın işareti rastlamak şaşırdım. Biraz öteye boyunca yarım bir sarp uçurum kadar, ben gerçekten sıcak çay ve soğuk gazlı içecekler satan küçük bir mağarada oturan bir adam buldun. O aziz ve peygamberlerin resimleriyle süslenmiş bitişik bir mağarada güzel bir bin yıllık kilisenin veli, olduğu ortaya çıktı.

 

Ben bulunamadı rehber kitap Burası söz ve sadece İngiliz bilim adamı tarafından yayınlanmamış işten David Barchard iki kilise Ben 10. yüzyılda tarihe tökezledi olduğunu öğrenmek Ben başardı. O kadar Çavuşin yürüyerek açıklanan 'dünyanın en yüce geziler biri' 've o aldı o yüzyıllar uzakta dökülüyordu hayal olduğunu söyledi ve o seyir düz kayboldu münzevi gözlerinin içine neredeyse' 'oldu ve rahipler. '

 

Tüm Kapadokya'nın turistik jeolojik veya dini bulunmaktadır. Bölgedeki en sevdiğim şehirlerinden biri Avanos, Hıristiyanlık öncesi çağlardan beri kendi çanak çömlek için bilinen bir zanaat merkezidir. Avanos'un büyük bir kaynak iki şehri kesen Kızılırmak (Red River) boyunca kırmızı kil. Merkez meydanında bir çömlekçi heykeli ticaretinin tarihsel önemine tanıklık etmektedir.

 

Ben Chez Efe, nehir yakınında bir dükkan, Avanos çanak çömlek, bir sırlı turkuaz plakalı benim ilk parçasını aldım. Daha sonra, ben Tafana, kebap ve lahmacun konusunda uzmanlaşmış bir favori yerel bir restoranda benim yol yaptı, terbiyeli ve pişmiş gözleme kabaca 'olarak tanımlanan' Türk Pizza. '' Ben Chez Galip, Kapadokya en atölyesi için gerekli hac yapılan Oradan En ünlü çömlekçi, Galip Korukcu. Ona ziyaretçilerin bir grup mesleğini göstermek izlemek için zamanında geldi. 10 dakikadan daha az ise, bir kaç usta el hareketleri fazla kullanarak, o çömlek yapım sonuçta o kadar zor olmadığını, en azından seyirci bazı inandırıcı, enfes bir sürahi üretti.

 

Sayın Korukcu onun iki genç kızlarına verdiği atölyesinde bir bölümüne çocukları davet fazla sorun olmadan ikna edilebilir. Orada ıslak kil içine ellerini dalan ve çömlekçi çarkı çalışıyor hissi tadını çıkarabilirsiniz. Bir bütün olarak Kapadokya tepeler ve kayalar tırmanmaya ve bazı yabancı gezegende olduklarını hayal etmek günaha önleyebilirsiniz kaç kime çocuklar için iyi bir yer.

 

Ben iki kase aldım ve Sayın Korukcu gelen bardak ve tabaklar, artı kil birkaç torba bir dizi, sonra arabamın bagajında ​​sol boşluk biraz hala vardı. Sekiz mil güneydoğusunda Avanos Ürgüp, ve Turasan Şarapçılık, Kapadokya Bölgesi'nin en ziyarete gelmişti. Kaya tek parça iyi Kapadokya geleneğinde oyma - - en son vintages gözlüklerle sunulacak zaman oldu kadar onay başını salladı ben sadece şarap olgunlaştı edildiği kiler turne ilgi Pretending. 1994 kırmızı ışık ve meyveli, kolayca en iyi seçim oldu ve ben bu antik ve huşu uyandıran bölgenin ay tuhaflık hatırlatarak ederken evde zevk için, benim gövde içine birkaç olgu sıkılmış.