Türk - Yunan Dostluk Ve Kültür Festivali.

Aksaray'ın Güzelyurt ilçesinde 16-17 Temmuz tarihleri arasında 5.Uluslararası Türk-Yunan Dostluk Kültür ve Turizm Festivali düzenlendi.

Türk-Yunan Dostluk Kültür ve Turizm Festivali kapsamında Yunanistan'dan Aksaray'ın Güzelyurt ilçesine gelen grup, Manastır Vadisi'ni gezdi.

Grup, ilk olarak Manastır Vadisi içindeki Kilise Camii'ni ziyaret etti. Daha sonra vadi içerisindeki Sivişli ve Yüksek Kilise'yi gezen grup, tütsü ve mum yakıp dua etti.

Grup sözcüsü Kaplanisis Yusufidis, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün akşam başlayan festival nedeniyle birçok tarihi güzelliği bünyesinde barındıran Güzelyurt'ta olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Belediye Başkanı Kudret Özeş, "Düzenlediğimiz Türk-Yunan Dostluk Kültür ve Turizm Festivali, kardeşliğin bir simgesidir" dedi.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen festival için Yunanistan'dan ilçeye gelen 55 kişi, Çarşı Meydanı'nda Belediye Başkanı Kudret Özeş ve onlarca Güzelyurtlu tarafından karşılandı. Yunanistanlı Kaplanisis Yusufidis, Güzelyurt'un her zaman akıllarında olduğunu ve buraya gelmekten mutlu olduklarını söyledi. Güzelyurt'un tarihi bir yer olduğunu belirten Yusufidis, ilçenin tanıtımına katkıda bulunmak istediklerini belirtti.

Festivalin ve Güzelyurt'un dünyada tanınmasını istediklerini ifade eden Yusufidis, "Canımız, kalbimiz burası. Gelveri'ye daha da fazla turist gelsin. Ben Gelveriliyim ve burada çok mutluyum. Buraya gelen diğer Rumlar da çok mutlular. Dedelerinin köylerine bakmak için geliyorlar. Onlar için bu çok önemli ve bu yüzden buraya gelmeyi çok istiyorlar" dedi.

'Kardeşliğin Simgesi'

Belediye Başkanı Kudret Özeş ise Güzelyurt'ta tarihi bir buluşma yaşandığını söyledi. Yunanistan'dan gelen 55 kişinin ev ve otellerde konuk edildiğini açıklayan Özeş, "Düzenlediğimiz Türk-Yunan Dostluk Kültür ve Turizm Festivali, kardeşliğin bir simgesidir" dedi.

Türk-Yunan dostluğunu tüm insanlığa duyurma çabasında olduklarını belirten Özeş, şunları kaydetti:

"Güzelyurt'ta yaşamış, yaşayan, aynı kültürü, aynı duyguları paylaşan iki toplum bir festivalde buluşuyor. Güzelyurt, eski adıyla Gelveri'de yaşayan Türkler ile 1924'te mübadele ile buradan gidenlerin kurduğu Kavala şehrine bağlı Nea Kalvari beldesinde yaşayan Rumlar bu festivalde bir arada. Burada festivalde Türkçe konuşulması, bizim insanımızın onlara gösterdiği ilgi ve yakınlık, paylaşılan duygular çok önemli."dedi.

Festival, Türk-Yunan dostluğuna katkıda bulunmak amacıyla ilk kez 2002 yılında düzenlemişti.