Uluslararası Avanos Turizm Ve El Sanatları Festivali.

10. Uluslararası Avanos Turizm ve El Sanatları Festivali, 8-10 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 

Türkiye'nin son yıllarda en önemli el sanatları merkezlerinden biri haline gelen Nevşehir'in Avanos ilçesinde çanak ve çömlekçiliğin yanı sıra, halıcılığın da uluslararası alanda tanıtımını yapmak ve bu sanat kollarında üretilen ürünlerin değerlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen Uluslararası Avanos Turizm ve El Sanatları Festivali'nin 10.'sunun, 8-10 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirileceği bildirildi. 

Avanos Belediye Başkanı M. Seyhan Duru, konuyla ilgili açıklamasında, Avanos ilçesiyle özdeşleşen festivalin, elsanatlarını daha geniş kitlelere tanıtmak ve bu alanda yapılan çalışmalara öncülük etmek amacıyla düzenlendiğini kaydetti. Duru, Kapadokya turizminde el sanatları alanında özellikle son yıllarda haklı bir güce ulaşan ve Avanos geçmişinde önemli bir yer tutan çanak ve çömlekçilik ile halıcılığın geliştirilmesi amacını da güden 10. Uluslararası Avanos Turizm ve El Sanatları Festivali, 8-10 Eylül tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle yapılacağını belirtti. 

Festival, 8 Eylül Cuma günü Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla başlayacak. Çeşitli üniversitelerin öğretim görevlileri ve bazı sanatçıların eserlerinden oluşan sergiler, festival boyunca ziyaret edilebilecek. Nazan Sönmez, Ayfer Ataer ve Aliekber Kapıkıran'ın seramik, Muharrem Gürdal'ın resim, Organ Çoplugil'in karikatür ve Metin Yıldırım'ın fotoğraf sergileri Hacı Nuri Bey Konağı'nda sanatseverlerle buluşacak. 

Festival kapsamında Belediye Düğün Salonu'nda düzenlenecek olan "Avanos Çömlekçiliği" konulu panele konuşmacı olarak Hamiyet Çolakoğlu, Beril Anılanmert, Jale Yılbaşbaşer katılacak. Festival etkinlikleri çerçevesinde CumhuriyetGazetesi yazarlarından İlhan Selçuk ve Mustafa Balbay ile Mihri Belli ve Kültür eski Bakanlarından Fikri Sağlar'ın katılacağı paneller de düzenlenecek. Ayrıca, gazeteci-yazar ve şair Sezai Sarıoğlu, Nazım Hikmet ve Can Yücel'den şiir dinletileri sunulacak. 3 gün sürecek olan festival kapsamında ayrıca Avanos ilçesindeki çanakçılar arasındaCumhuriyet Meydanında bir de çömlek yarışması düzenlenecek.