Kapadokya Yer Altı Şehirleri.

Kapadokya bölgesi peribacaları, tarihi konaklar, kiliseler, Vadiler vb gibi pekçok dağal ve tarihi güzelliği içinde barındıran eşsiz bir yeryüzü cenneti fakat kapadokya ya asıl gizem katan ana unsur ise belgesellere konu olmuş ve esrarını halen koruyan yer altı şehirleridir.

 

Ana akım arkeolog ve tarihçilere göre geçmişi Hititlere kadar uzanan ve yoğun olarak ilk hristiyanlar tarafından kullanılan bu yer altı şehirleri özellikle korunma  ve saklanma amacıyla yapılmış kullanılmışlardır. Antik astronot teorisine göre ise uzaylılar tarafından yapılan bu inanılmaz yer altı mekanlarının geçmişi çok daha eskilere dayanmaktadır.

İster İnsanlar tarafından yapılmış olsun isterse uzaylılar tarafından yapılmış olsun Kapadokya nın yer altı şehirleri gerek mimarisi gerekse taşıdığı gizem sebebiyle halen insanları büyülemeye devam ediyor ve heryıl yüzbinlerce ziyaretçiyi kendisine çekmeyi başarabiliyor.

Kapadokya da halen bilinen onlarca yer altı şehrine her yıl keşfedilen yenileri ise eklenmeye devam etmektedir. En çok ziyaret edilen yer altı şehirleri Derinkuyu yer altı şehri ve Kaymaklı yer altı şehrinin dışında acıgöl , mazı, tatlarin, gülpınar,demirci,bekarlar,gaziemir,güzelyurt ve daha pekçok yer altı şehri farklı özellikleri ile ziyaretçilerini beklemektedirler.

Bu yer altı şehirleri içerisinde yer alan Gaziemir yer altı şehri ise yaklaşık 6 yıl önce keşfedildi ve kapadokya ziyaretçilerinin hizmetine sunuldu. Gaziemir yer altı şehrini diğerlerinden ayıran çok önemli bir özellik ise onu gerçekten farklı kılmaktadır. Yer altı şehri özelliğinin yanısıra aynı zamanda bir Yer altı kervansarayı olan Gaziemir yer altı şehrindeki develerin konaklaması için oluşturulmuş ve görkemli sütunlara sahip mekan gerçekten görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir. Ayrıca diğer yer altı şehirlerinde bulunmayan dev şarap fabrikası, dev şarap ve erzak saklama küpleri ile kiliseleri de Gaziemire ayrı bir önem katmaktadırlar.

Kapadokyanın gizemli yer altı şehirlerini ziyaret etmek için yapacağınız seyahatte kendileri de neredeyse küçük birer yer altı şehri özelliğine sahip tarihi gelveri konaklarında konaklamanız yapacağınız ziyaretin ruhuna son derece uygun olacaktır.

Kapadokya ıhlara konakları & caves bu tarihi konak otellerden birisi olarak kapadokya otelleri içerisinde en çok beğeniye sahip tarihi konak oteller arasında yerini almış ve kapadokya ziyaretiniz de sizlere zamanda yolculuk yaşatabilecek bir güzelliğe sahiptir. Kapadokya turları konusunda uzman seyahat acentası Lanora turizmin kapadokya turlarında özellikle tercih ettiği bir tarihi konak otel olan Kapadokya ıhlara konakları & caves kemer restorantı, cave şarap evi ve muhteşem manastır vadisi ve hasandağı manzarası ile Kapadokya nın en güzel yerlerinden birisi olan Güzelyurt/Gelveri de sizleri misafir etmeye ve güzelliklerini sizlerle paylaşmaya hazırdır.

 

KAPADOKYA NIN ÖNEMLİ YER ALTI ŞEHİRLERİ

  • Derinkuyu yer altı şehri
  • Kaymaklı yer altı şehri
  • Gaziemir yer altı şehri

-Mazı yer altı şehri

- Özkonak yer altı şehri

-Saratlı yer altı şehri

-Güzelyurt yer altı şehirleri