Ortahisar kapadokya Otelleri.

Tafoni Houses Cave Hotel

Tafoni Evlerinin Doğuşu

2006 yılında, 18. Yüzyıldan kalma bir dizi ev satın alındı ve bu evler gercek bir kaya otel meydana getirmek amacıyla birlestirildi. Kapadokya’nın UNESCO alanı olması ve evlerin koruma altında olması dolayısıyla, Koruma Kurulunun verdigi izinler dogrultusunda 2008 yılında restorasyonuna baslanan kaya evleri 2012 yılında luks bir kaya otel olarak hizmete girdi.

Tafoni İsmi Nereden Geliyor?

Tafoni kelimesinin iki anlamı vardır. Birincisi degişen hava koşulları ve erozyonun kayalar üzerinde oluşturduğu küçük boşluklara tafoni denir. İkincisi ise bu kaya oyuklarının kuşlar tarafından yuva yapmakta kullanılması nedeniyle peri bacasındaki kus yuvası anlamına gelir.

Her farklı odayı tanımlamak için kuşların adları kullanılmıştır.

 

Hezen Cave Hotel,

Kapadokya’nın merkezi konumunuda bulunan, bölgenin en özel manzaralarından birisi olan Ortahisar Kalesi’ne karşı konumludur.

Bölge'de bulunan diğer Butik Otellerden farklı konsepti olan Hezen'in iç tasarımı profesyonel bir çalışma sonucu tanınmış dekoratör Halide Didem tarafından yapılmıştır. Otelin eklektik tasarımı misafirlere renkli ve zevkli bir ortam ile birlikte konfor, teknoloji ve en önemlisi Türk misafirperverliğini bir arada sunuyor.