Ürgüp Kapadokya Otelleri.

Ürgüp Kapadokya Otelleri 

- Kayakapı Premium Caves – Cappadocia

Kapadokya’nın başkenti Ürgüp’ün ilk yerleşim merkezlerinden olan ve “Ağalar Mahallesi” olarak tanımlanan Kayakapı Mahallesi eski görkemli günlerine Kayakapı Premium Caves – Cappadocia adı altında geri döndü. Kayakapı Premium Caves – Cappadocia, UNESCO ve Dünya Kültür Mirasi Merkezi tarafından desteklenmekte olup, yüzlerce kayadan ve tarihi yapıdan oluşmaktadır. 10. yüzyıl Kaya Kilise’si, Selçuklu Camii’si ve Aziz Yuhannes’in Evine ev sahipliği yapan bu tarihi mahallede eşsiz Ürgüp / Kapadokya manzarası ile konaklayabilirsiniz. 

Tarihin ve uçsuz bucaksız manzara ile buluştuğu yer olan Kayakapı Premium Caves – Cappadocia’da ihtiyaçlarınız ve lüksünüz için dekore edilen 33 m² ile 253 m² arası farklı özellik ve kategoride Mağara Oda, Süit ve Konaklarımız yeni ev sahiplerini beklemektedir.

Ürgüp'ün merkezinde, Esbelli Kayası olarak bilinen yükseltinin kuzeydoğu yamacına kurulu Kayakapı Mahallesi, şehrin ilk tarihi yerleşim bölgelerindendir. Kayakapı Mahallesi, 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil edilmiş olan "Göreme Milli Parkı ve Kapadokya Kayalık Alanları'nın" sınırları içinde yer almaktadır.

Mahalle bugünkü mimari formunu, Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın damgasını vurduğu Lale Devri'nin ardından, 18. ve 19. yüzyıllarda almıştır. Bu dönemde, Ürgüp'ün "Ağalar Mahallesi" olarak da bilinen Kayakapı, şehir eşrafından olan ve iltizam (saray adına vergi toplama imtiyazı) sayesinde zenginleşmiş beş ağanın ve geniş ailelerinin konakları ile bezenmiştir. Bir Müslüman mahallesi olmakla birlikte, alanda çok daha eski dönemlerde hristiyan yaşantısı olabileceğini düşündüren kaya kiliseler ile, esas adı Eset Bey Konağı olan ve bu evin ağasının hizmetindeki bir Rum "halk azizi"ne ithafen Aziz Yuhannes'in Evi olarak da anılan yapı gibi, zamanın kozmopolit Ürgüp'ünde Rum Ortodoks nüfusu için de değer arzeden öğeler barındırmaktadır. Kayakapı ve Aziz Yuhannes'in Evi, günümüzde Fener Rum Patriği'nin yıllık Kapadokya ziyaretinin de duraklarından biridir.

Yaklaşık 27 hektar büyüklüğünde, toplam 258 parselden oluşan alanın, 6.5 hektarlık (182 parsellik) bir bölümü üst kotlardaki eğimli arazide yapılaşmış yoğun kentsel dokudan, 20.5 hektarlık (76 parsellik) bölümü ise daha alt kotlarda, kısmen tarım amacıyla kullanılan açık alanlardan oluşmaktadır. Kayakapı Projesi kapsamında yapılan analizlerle, kentsel dokuda, kaya oyma ve yığma taş teknikleri ile yapılmış ve birbiriyle organik olarak bütünleşen 421 adet geleneksel yapı saptanmıştır. Ayrıca, bir kısmı halihazırda tescillenmiş, bir kısmı da planlama çalışmaları sonucunda tescillenmesi önerilen, kilise, cami, hamam, çeşme, konut vb. anıtsal ve sivil yapılar ile güvercinlik ve peribacalarından oluşan 20 adet korunması gerekli kültür ve tabiat varlığı bulunmaktadır. Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 1999 yılında hazırladığı 1/25.000 ölçekli sit sınırlarına göre, Kayakapı sınırları dahilindeki açık alanlar, 1. ve 3. derece doğal sit alanı olarak, kentsel doku ise kentsel sit alanı olarak tescillidir.

1969 yılında, o dönemde benimsenen genel bir politika izlenimini veren afet bölgesi ilanlarına Kayakapı Mahallesi de konu olmuştur. Bunun ardından başlayan ve 1984'te tamamlanan boşaltılma süreci sonunda, mahalle nüfusunun çoğu, şehrin ortasından geçen Damsa Çayı'nın doğu yakasında kurulan, yine Kapadokya'daki yerleşimlerde rastlanan tipik "Afet Evleri" mahallesine yerleşmiştir. Bu gelişmeler sonucunda bugünkü Kayakapı Mahallesi, kendi haline bırakılmış yarı yıkık yapıları ve doğal öğeleri ile bir yandan şehrin hafızasında yerleşen gizemli bir doku kazanmış, diğer yandan da giderek yok olma sürecine girmiştir.

- Perimasalı Cave Hotel 

Evler vardır, yaşanmış neşeli dakikaların odalarına, duvarlarına izler bıraktığı...
Ve o güzel anların yaşandığı dokularda, hep saklı kaldığı mekânlar vardır...
Galateia da böyle mekânlardan biri. Tarihte hane halkının yatak odası, dua odası ve salon olarak kullandığı ve gündelik yaşamın büyük bir bölümüne tanıklık eden, evin en büyük bölümü. Bugün sanat eserleriyle bir müze tadında dekore edildi, geleceğe yeni değerler iletmek üzere... Galateia’nın kendine özgü atmosferi sizi sararken, farklı kültürlerin insanlarına ev sahipliği yapmış olan bu mekânda, geçmişe yolculuk yaptığınızı hissedeceksiniz…
 Jakuzi  LCD TV (uydu yayınları) ayrac Mini bar ayrac Çay-kahve Mk. ayrac Şarap Kavı ayrac Telefon ayrac Saç Kurutucu ayrac Bornoz ayrac Terlik

 

- Kemerhan Cave Suites

 Kemerhan Cave Suites siz değerli misafirlerimize gerçek Kapadokya’yı hissettirecek eşsiz bir Hoteldir! Bir zamanlar Akuzun Ailesinin sahip olduğu ve ikamet ettiği, geçmiş ten kalma kayadan oyma Mağara yerleşkesi, başarılı bir restorasyon ve yapılandırma çalışması sonucu Kapadokya’nın doğal ve tarihi yapısını korumak açısından güzel bir örnek teşkil etmektedir. Yenileme çalışmaları bittikten sonra, bu sene KEMERHAN gecede bir inci gibi ortaya çıkmıştır.

Ürgüp İlçe merkesine sadece 5 dakika yürüyüş mesafesinde bulunan bu yapıyı, caddeden geçerken bile görmemek mümkün değildir. Kemerli mimarisinden dolayı “Kemerhan” ismini alan bu Hotel misafirlerine gerçek bir Mağara konaklamasını yüksek standartlarda sunmaktadır.

Hotelin önünde geniş bir araç park alanı vardır. İşlerinizden ve eğlencenizden uzak kalmamak için Wi-Fi bağlantısı sağlanmıştır ve 24 saat oda hizmeti mevcuttur.

Hotel çalışanları tarafından içten ve sıcak bir gülümseme ile Kapadokya’ya has tatlar sunan kahvaltınızı ve isterseniz öğle/akşam yemeğinizi yine kayadan oyma Restoranımızda tadabilirsiniz.

 

 

MDC CAVE HOTEL

Kapadokya'nın merkezi Ürgüp'ün eski kent merkezinde tarihi bir binada yer alan otelimiz, panoramik vadi manzaralıdır. Otel geleneksel bir Türk hamamı ile düz ekran TV'ler ve jakuzi küvetler içeren odalar sunmaktadır. MDC Cave Hotel'in odalarında ısıtmalı, mermer zeminler, kemerli tavanlar ve taş şömineler bulunmaktadır. Odalarda ücretsiz Wi-Fi, mini bar ve panoramik manzaralı bir balkon mevcuttur. Geniş ve özel banyolarda bornoz ve terlik vardır.

Otelin restoranında taze, mevsimlik malzemelerle hazırlanmış yöresel yemekler servis edilmektedir. Konuklar güneşlenme terasında Kapadokya şarabının tadını çıkarabilir veya meyve ağaçlarıyla dolu, yemyeşil bahçede bulunan barbekü olanaklarından faydalanabilir.